Bialetti: Bankrot ikonické italské Moka konvičky

Klasická kávová Moka konvička může zmizet z prodejen. Historická společnost Bialetti, která vynalezla moka konvice ve 30. letech varuje, před hrozícím bankrotem. Od třicátých let minulého století byl bublající zvuk a silný nápoj z Moka součást ranního rituálu v několika domácností po celém světě. Nyní hrozí, že ikona italského designu může zmizet, z důvodu obtížné ekonomiky a tvrdé konkurenci kaváren.

Bialetti požádal o ochranu podle italských zákonů o bankrotu a doufá, že výroba moka konviček přežije. Za hlavní faktor klesajícího podílu na trhu se považuje konkurence rychlejších a moderních výrobkům, například kávovar na kapsle.

Jedinečný design moka konvice, který tlačí vroucí vodu pod tlakem mleté kávy, byl patentován v roce 1933, v době, kdy byla italská ekonomika ve velmi špatném stavu. Od té doby bylo vyrobeno více než 105 milionů konviček.

Zatímco design od té doby zkopírovali jiné značky, původní design z roku 1933 zůstává mezi milovníky kávy a designu stále oblíbeným.

Konvičky jsou dokonce považovány za ikonický objekt “Made in Italy” a jsou vystaveny v London Science Museum a Museum of Modern Art v New Yorku.

 

Comments are closed.